Obec Jeřice má dvě části: Jeřice a Dolní Černůtky

Něco málo z historických zdrojů:

JEŘICE

V rámci historie se Jeřice poprvé připomínají v roce 1379 za vlády Václava IV. V této době patřila jeřická tvrz Mrzákovi a Zdeňkovi z Jeřic. V roce 1384 byl jeřický kostel opatřen plebánem (farářem). Osada samotná musela být daleko starší. Nasvědčují tomu četné nálezy a vykopávky kamenných nástrojů, nádob a předmětů z mladší doby kamenné, doby bronzové a hradištní v širokém okolí, především pak na bývalém pohanském pohřebišti Duchoňovství. Po staré původní tvrzi dnes není ani památky. Stávala asi na místě dnešního zámku v Jeřicích. Jeřický zámek byl vystavěn ve 13. století. Dnešní podobu má z roku 1886.

V roce 1873 zakoupil jeřický velkostatek spolu se zámkem baron Karel Gargen. Za něho v roce 1886 zámek vyhořel. Ještě téhož roku byl opraven. V roce 1887 se stal novým majitelem velkostatku a zámku továrník Josef Haney z Rokytnice. Ten jej prodal v roce 1924 Josefu Voženílkovi z Předměřic. V současné době je majitelem zámku se zámeckým parkem a přilehlou zemědělskou farmou Jaroslav Horák z Černilova, vnuk Josefa Voženílka.

DOLNÍ ČERNŮTKY

Dolní Černůtky jsou zaniklá tvrz, nyní ves, ležící na pravém břehu potoka Bystřice, asi 6km vzdálená od Hořic v Podkrkonoší a 20km od Hradce Králové.

První zmínky o tvrzi pocházejí z kronik opatovického kláštera a datují se k roku 1106. Což je mimochodem o  251 let dříve než Cerekvice, která je největší obcí našeho okrsku, o té byly první písemné zmínky až v roce 1357. Jenom tak pro zajímavost, zjistil jsem, že naše Černůtky jsou nejstaší obcí v okrsku, druhá je Třebnouševes s první písemnou zmínkou z roku 1143 a až potom následují Rašín 1334, Jeřice 1369, Boháňka 1378 a Chloumek až 1490.  Až do roku 1848 náležela obec k panství Cerekvicko-Třebovětickému. Roku 1632 byl postaven moučný mlýn a pila, funkční až do roku 1882. Uprostřed obce stojí kamenný kříž a na vysokém dubovém dřevu zvon. Opodál pomník padlým. Roku 1882 se vybudovalo železniční nádraží, dříve pod jménem Třebovětice-Dolní Černůtky, kde se křižovali vlaky ve směru Hradec Králové - Jičín a zpět.

č.p.5