2008

Když se čtenář vrátí k zápisům z minulých let, tak zjistí, že začátky jsou téměř stejné. Je obvykle zaznamenáno, že se toho v naší obci za uplynulý rok mnoho nestalo. Asi je to v pořádku. Je potěšitelné, že se rozrůstáme, nikdo nezemřel, ale i svatby nebyly.

Napsat, že marodíme úměrně ke stáří by byla asi pravda. Jen jsem v zápisu 2007 neuvedl, že v létě na svatbě vnučky postihla našeho občana Jar. Menclíka (1932) mozková příhoda. Věřil jsem, že se brzo uzdraví a tak tuto událost nezaznamenal. Bohužel, po léčení v Jičíně, Hradci Králové byl převezen jako neschopný pohybu do LDN Hořice a koncem roku (2008) do domova důchodců v Nechanicích.

Spolek majitelů společného vodovodu nechal provést nový vrt (2007), aby posílil množství vody pro své členy. Vrt dosud pro nějaké neshody nezapojili a tak si někteří členové stěžují na nedostatek vody – slabé potrubí totiž nestačí dopravit stále vzrůstající odběr.

Požární nádrž není doplňována a tak je plná jen asi z 2/3 a to průsakem vody pod panely – bude řešeno v r. 2009.

Každý rok se úměrně fin. prostředkům vylepšuje prostředí v obci. Tak letos bylo vybudováno nové oplocení parčíku kolem obecního zvonečku a „křížku“. Oplocení tvoří plot z betonových tvárnic. Koncem března byl zasazen nový smrček a u požární nádrže provedena oprava thují.

Z mateřské školy v Jeřicích byly dovezeny kolotoč a prolézačka, zabudovány na návsi u „Hasičárny“  a jsou hojně využívány našimi nejmenšími občánky.

Větší úpravy začínají u „Černých“ v č. 4, domek zdědil vnuk p. Černé David Jahelka z Miletína a bydlí tady s přítelkyní; dosud nejsou hlášeni. Také v č. 14 „u Dubských“ se občas mění nájemníci, také nejsou hlášeni.

Pan Ing. Pařízek č. 44 – stále vylepšuje novostavbu a tak postavil oplocení z bet. tvárnic včetně dobudování vchodu a vjezdu.

Hasiči se vybudovali „pod mlýnem“ cvičnou dráhu a snaží se pilovat požární útok. A že to dělají dobře, svědčí opět první místo na okrskové soutěži v Třebověticích, kde úmyslně a nečekaně byly změněny podmínky soutěže a museli využít půjčený stroj. Ani na dalších soutěžích si nevedli špatně. Z Chloumku přivezli 2x 1. místo, dále vozili poháry.

Bývalá sušárna čekanky – dnes menší provozovna výroby nábytku. Obytný dům pro vedoucího byl vyčleněn pod č. 46 z objektu sušárny a jako samostatný objekt prodán p. Varadimu, ten dům upravil a koncem roku se nastěhoval. Občanem obce se stal začátkem roku 2009.

Okresní správa silnic provedla u všech silni do a z obce prohloubení příkopů a na křižovatce „u Husa“ pročistila a upravila potrubí  a zpevnila břehy. I na nádraží (není ale v katastru obce) došlo ke změnám. Byly postaveny nové sloupy osvětlení, zbourán záchod a začalo bourání „magazinu“, dříve se využíval pro příjem a výdej zboží.

Ani na čápy nelze zapomenout. 14. dubna přilétli oba čápi, vyvedli dvě čápata (třetí vyhodili) a 25. srpna odlétli.

Leden začal teplotami 0 – 5°, v noci -2 až -5°C a sníh do 10 cm, po 15. ve dne až 10°. V únoru do 15. stejně, po 15. oteplení, ale hned pokles na +-2°a v noci až -12°C a 24.2. bylo -20°. Březen – už 1.3. vichřice s deštěm, do 15. ve dne až 15°, v noci0 – 5°C s deštěm, koncem měsíce poprašek sněhu. V dubnu až 18°C, v noci 3 – 5 °a deštivo. V květnu do 20. stejné počasí, poslední dny až 30°C, sucho. V Praze padl po 140 letech rekord 32,4°C. V červnu do 10. až 30°, jinde průtrže mračen a zátopy, po 15. jen 10°C a deště, koncem měsíce znovu 25 – 30°a beze srážek. V červenci ze začátku stejně, po 22. ale jen 12°C, poslední dny opět 25 – 30°. V Srpnu od prvních dní 12 – 15 °a občas deště. Zaří začal stejně a beze srážek, koncem měsíce mírný pokles teplot a bez srážek. Říjen celý stejný. V listopadu teploty jen 5 – 10°C, v noci 0 – 2°, sychravo. 20.11. první sníh – asi 10 cm, ve dne 0 – 5°C, v noci 0 až -3°, postupně sníh zmizel. Prosinec teploty stejné a beze sněhu.

Obyvatelstvo:

V úvodu jsem uvedl, že se rozrůstáme

V č. 30 se manželům Štverákovým narodil syn Vojtěch

V č. 13 se manž. Macháčkovým narodila dcera Barbora

V č. 45 se manž. Jiroutovým narodil syn Zbyněk

A do č. 27 se přihlásila p. Secká z Kostelce u N. Města.

Svatby

Jar. Hlavatý z č. 42 se oženil se sl. Kubátovou z Dobré Vody a odstěhoval se do Cerekvice, je dál naším občanem. V č. 27 se oženil p. Smolík se sl. Seckou

V č. 39 zemřela chalupářka z Pardubic p. Kmošková.