2001

Již tradičně a velmi rád můžu začínat tak, jako v minulých letech. Žije se nám velmi dobře, spokojeně a celkem ve zdraví, žádné mimořádné události.

Je potěšitelné, že se po mnoha letech rozrůstáme. U Hlavatých v č. 34 se 24.5. narodily dvojčata Jakub a Eliška. Matka – Hana Černá – družka Vlad. Hlavatého ml. je sice stále přihlášena u rodičů v Cerekvici, ale trvale bydlí v č. 34.

31.8. se konala „u Ponikelských“ – majitel p. Kotyk z Hradce Král. – svatba a získali jsme nové občany, p. Štveráka a manželku Lucii. Bydlí u p. Kotyka v č. 30, hlášena je zatím jen p. Štveráková. „U Langrů“ – dnes p. Pšornová se rekonstrukce dokončuje a p. Pšornová bude další občankou Černůtek.

Na zahradě „u Langrů“ se rozjela stavba rod. domku, po dokončení v r. 2002 – 2003 bude podle plánu stavba prodána a získáme nové občany.

V bývalém ZNZ se rovněž tak trochu pokračovalo v rekonstrukci, ale jen s dlouhodobou perspektivou.

Pan Jirout – na zahradě p. Jirouta otce v č. 1 – dále pokračuje stavba rod. domku; dokončili hrubou stavbu včetně vazby.

Do Vitany – sušárna čekanky – se nastěhovala firma SVS – výroba nábytku, projednávají koupi objektu.

V červenci byly odstraněny zbytky drůbežárny nad „Melgrovými“, provedeno zorání pozemku..

Do LDN Hradec Král. byl převezen p. Tláskal z č. 8, bydlel zde mnoho let, hlášen je trvale v Hradci Král.

Do č. 40 – p. Menclík – se přistěhovala vnučka Šárka Kosová a druh Václav Tlučhoř.

V červenci jsme se rozloučili s naší nejstarší občankou p. Annou Dvořákovou z č. 26, byla však již několik let v Domově důchodců v Hořicích. Zemřela ve věku 89 let.

Nelze zapomenou na naše čápy. Přiletěli v prvním dubnovém týdnu, odchovali 3 čápata a odletěli začátkem září, nové hnízdo se jim tedy zalíbilo.

Hasiči pokračují v úspěšném tažení v požárních soutěžích, pohárech starostů a v Orlické lize. V květnu zahájili sezonu v Tuři 1. místem, V Mlejnci 3. místo a v okrskové soutěži 1. místo. Pokračovaly Robousy 2. místem, okresní soutěž 5. místo ze 75 soutěžících, Valdice 3. místo, Sovětice 2. místo. A tak pokračovali do podzimu..

V říjnu došlo v Libouši k události, kterou Černůtky nepamatují. Během sobotního dopoledne se ozvala velmi silná rána, v Černůtkách se zachvěly domy a následně bylo v Libouši torso auta Dacia. Z auta na první pohled nebylo možno poznat o jaké auto jde. V místě výbuchu zbylo několik deformovaných dílů, většina dílů byla rozházena až do vzdálenosti přes 70 metrů. Množství kusů plechů a čalounění bylo zanešeno na stromech. Pachatel nezjištěn.

Počasí – leden začal mírně. Poprašek sněhu, v noci teploty -2 až -5°, ve dne 0-2°C. Ani první dny února se počasí mnoho nezměnilo, jen sněhu asi 10 cm. Ke konci mírně klesly teploty ve dne na -5 až -10°C, v noci až na -15°C, sněhu asi do 10 cm. Na ostatním území však napadlo až 30 cm sněhu a samozřejmě kalamity. Byly nesjízdné i hlavní tahy a dálnice. Na horách dosáhly teploty až -25°C.

V březnu se oteplilo ve dne až na 15°, byla vichřice až 100 km/hod. Po 20. napadlo asi 10 cm sněhu ke konci měsíce beze sněhu a teploty kolem 0°C.

V dubnu se počasí mnoho nezměnilo, ve dne až 18°, v noci 5°C. V Krkonoších asi 30 cm sněhu, Jablonec a Liberec asi 20 cm. Koncem měsíce však teploty vystoupily na 22 – 24 °C, 29.4. až 26°, 30.4. 28°C. 1. května bylo naměřeno 27,4°, rekord za posledních 46 let. Do 15. 5. byly teploty ve dne až 25°, v noci 10-15°C, bez deště. 17. a 18. května konečně deštivo. Koncem měsíce dále teploty stoupaly až na 29°a drobný déšť.

Červen byl velmi deštivý – několikrát denně pršelo, ve dne do 20°, v noci kolem 10°C.

Červenec – v červenci jsme se dále ohřívali, ve dne až na 25°C (5.7. – 32°)), v noci 10-15°, občas déšť.

V srpnu se ochladilo, ve dne 10 – 20°, stále deštivo a pokračovalo i v září. Denní teploty trvaly i v říjnu, jen v noci již poklesly teploty na 5-8°, říjen byl ale suchý.

V listopadu dále mírně klesly teploty ve dne na 2-8°, v noci na 2-3°C, ve druhé polovině měsíce ve dne na -2 až +5°, v noci mírně mrzlo -2 až -6°C. Mlhavo. Do 10. prosince stejně jako v listopadu a sněhu do 5 cm. Po 20. ve dne -5 až -10 °C a v noci -15 až -20°. Napadlo až 40 cm sněhu. V jižních Čechách mrzlo až -45°C, v některých oblastech republiky až 70 cm sněhu a závěje. Cesta od křižovatky kolem Husa na Hněvčeves zavátá a prohrnuto nejprve jen pro osobní auto, toto tady už nebylo mnoho let.

Závěrem se zmíním o události, která se netýká obce, ale ve světě nemá obdoby. Afgánští teroristé unesli v USA tři dopravní letadla s cestujícími a navedli je na dva mrakodrapy v New Yorku a Washingtonu na vládní budovu. Mrakodrapy se zřítily a v obou městech zahynuly přes tři tisíce lidí. Tak jednoduchá teroristická akce a s tak strašnými následky.

Narození:

dvojčata Jakub a Eliška Hlavatých v č. 34 (jako občané jsou zapsáni podle matky v Cerekvici)

Zemřeli:

Anna Dvořáková z č. 26 ve věku 89 let (zemřela v Domově důchodců v Hořicích)

Stěhování:

Lucie Štveráková do č. 30 z Hradce Král.

Šárka Kosová do č. 40 z Nové Jesečánky u Chrudimi

Václav Tlučhoř do č. 40 z Nové Jesečánky u Chrudimi